najlepszy program dla dietetyków

  Dlaczego warto jeść cytrusy?

  Często zdarza się tak, że nie doceniamy prostych składników, produktów, które znajdują się w sklepach i są bardzo tanie – szczególnie latem. Chodzi o cytrusy. Na samym wstępie należy zaznaczyć, czym w ogóle są cytrusy i dlaczego warto je stosować. Cytrusy to nie tylko różne odmiany cytryny. Wyróżnić można tu jeszcze pomarańczę, mandarynkę oraz grejpfrut. Te cytrusy kupowane są najczęściej. Znacznie rzadziej Polacy kupują takie cytrusy jak limonka, pomelo, tangerynki oraz klementynki. Oczywiście cytrusów jest znacznie więcej, ale nie wszystkie można kupić w polskich sklepach. Dlatego tym bardziej warto pokusić się o stosowanie tych, które są dostępne i równie wartościowe. Wszyscy wiedzą, że cytrusy zawierają dużo witaminy C, której niedobór prowadzi do szkorbutu obecnie praktycznie w ogóle niespotykanego. Nie jest to jednak jedna zaleta tych owoców. Jest ich znacznie więcej i można zagwarantować, że znajomość tych zalet sprawi, że będziemy sięgać po cytrusy znacznie częściej, aniżeli tylko cytryna do herbaty.

  Cytrusy są też niskokaloryczne, dlatego osoby odchudzające się powinny szczególnie zwrócić na nie uwagę. Odchudzającym się ludziom poleca się przede wszystkim grejpfruty. To tylko 30 kalorii w 100 gramach grejpfruta – szczególnie jeśli chodzi o biały grejpfrut, chociaż czerwony również doskonale się nadaje. Niska kaloryczność wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi, co jak wiadomo, w przypadku osób odchudzających się ma duże znaczenie.

  Dodatkowo cytrusy wpływają też na obniżenie poziomu złej frakcji cholesteroli we krwi, która prowadzi do powstania złogów miażdżycowych i zatykania naczyń krwionośnych – tętnic. Cytrusy mają też w swoim składzie błonnik i różne peptydy. Błonnik nie jest rozkładany przez nasze enzymy trawienne, ale dobrze wpływa na pracę jelit, które dzięki błonnikowi mają lepszą perystaltykę. Również kał formuje się znacznie lepiej, a błonnik zapobiega biegunkom – oczywiście nie należy z nim przesadzać, bo może też zadziałać w przeciwnym kierunku.

  Nie są to jednak wszystkie zalety cytrusów. Można ich wymienić znacznie więcej jak np.:

  1. Działanie alkalizujące – to może się dla niektórych wykluczać. Cytrusy są kwaśne, ale mimo to wpływają na rozwój środowiska zasadowego. I bardzo dobrze, ponieważ większość produktów, które spożywamy, zakwasza bardzo nasz organizm, co nie jest dla niego korzystne.
  2. Przyswajanie pierwiastków – głównie chodzi tutaj o żelazo. Witamina C sprawia, że żelazo wchłania się w jelitach znacznie lepiej, a jest to pierwiastek niezbędny to prawidłowego działania wielu procesów metabolicznych.
  3. Antyoksydanty – to substancje, które pozbywają się z naszego organizmu wolnych rodników. Wolne rodniki są zaś bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić nawet do zmian nowotworowych w organizmie człowieka.

  Jeśli już wiemy, jakie zalety ma spożywanie cytrusów, warto właśnie je wybierać od czasu do czasu i spożywać, bo możemy na tym tylko zyskać. Cytrusy pomogą nam zachować zdrowie i urodę, a przede wszystkim wspomogą odchudzanie.

  Czy Coca Cola Light jest rzeczywiście dietetyczna?

  Napisz komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *