najlepszy program dla dietetyków

  Najpopularniejsza dieta świata – Dieta Dukana

  Dieta Dukana jest jedną z najczęściej stosowanych diet na całym świecie. Ludzie bardzo chętnie ją stosują, chociaż do końca pewnie nie wiedzą, jakie skutki może mieć dieta Dukana na ich organizmy. Nie każdy jest bowiem przystosowany do zastosowania takiej diety, dlatego na stronie głównej diety Dukana warto przeczytać o przeciwwskazaniach do stosowania tej diety. Są bowiem takie schorzenia i dolegliwości, które po prostu nas dyskwalifikują. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko i istnieje małe prawdopodobieństwo, że będzie dotyczyć właśnie nas samych. Na wstępie trzeba zapamiętać, że to ić dieta ta jest stosowana przez całe masy ludzi nie znaczy wcale, że jest to dieta cud. Wręcz przeciwnie. Dieta Dukana jest taką dietą, dzięki której rzeczywiście można stracić sporo kilogramów, ale główną zasadą jest to, żeby bezwzględnie trzymać się tej diety, a już na pewno wspomagać ją ćwiczeniami fizycznymi, np. bieganiem, pływaniem, chodzeniem na siłownię. W czasie diety ważne jest także to, aby się wysypiać, bo przecież wtedy nasz organizm regeneruje się najlepiej i mamy duże szanse na powodzenie.

  Dieta Dukana ma też wielu przeciwników, którzy twierdzą jakoby, że dieta ta jest bardzo niezdrowa, bo nie można wyeliminować wszystkich cukrów z diety – jest to główne założenie Pierre`a Dukana.

  Dieta ta nazywana jest również często protalem, bo jest to dieta typowo proteinowa, czyli taka, której założeniem jest spożywanie przede wszystkim białka. Samo białko jest materiałem budulcowym dla naszego organizmu, ale także substratem energetycznym, czyli takim składnikiem, z której pozyskujemy sporo energii – znacznie więcej, aniżeli w przypadku węglowodanów. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zawsze kierować się, wybierając dla siebie pożywienie, tym co będzie służyło naszemu organizmowi. Oczywiście walory smakowe również są niezwykle ważne i nie należy o nich zapominać.

  Dieta Dukana dzieli się na kilka zasadniczych etapów, które należy przejść i ściśle ich przestrzegać. Oto i one:

  • Faza uderzenia – jest to 10 – dniowa faza, w czasie której należy spożywać tylko i wyłącznie białka, a dodatkowo duże ilości napojów – najlepiej wody mineralnej, chociaż chude mleko też wchodzi w grę.
  • Faza równowagi – jest to ten moment w trakcie trwania diety Dukana, w trakcie którego należy dodać do spożywanych posiłków również warzywa.
  • Faza utrwalenia – tutaj trzeba dodać do diety owoce, czyli produkty, które zawierają już węglowodany.
  • Białkowe czwartki – należy zaplanować sobie jeden dzień w tygodniu, w którym będziemy spożywali tylko i wyłącznie białka, nawet przez całe życie. Ma to zapobiec pojawieniu się efektu jo – jo, który jest główną zmorą osób odchudzających się.

  Warto przestrzegać tego typu zasad i zdawać sobie sprawę z tego, że pominięcie którejkolwiek z nich wiąże się z tym, iż dieta nie będzie skuteczna. Po raz kolejny trzeba też przypomnieć o ćwiczeniach fizycznych oraz piciu dużej ilości wody, które pomogą nam w dojściu do celu, jakim jest utrata zbędnych kilogramów.

  Chleb na diecie

  Wolne odżywianie się – czy należy jest wolno?